Tento kurz se zaměřuje na insolvenční právo jako klíčové právní odvětví s nezastupitelným významem pro zajištění ekonomické stability, s přesahy do právních oblastí občanského, obchodního, pracovního, finančního, daňového a trestního práva. Je koncipován tak, aby účastníkům poskytl nejen solidní teoretický základ, ale především prakticky využitelné znalosti v oblasti úpadkového řízení a restrukturalizací.
Cílem kurzu je nabídnout komplexní porozumění insolvenčnímu právu ve všech jeho rovinách – hmotněprávní, procesní i ekonomické. Uchazeči se podrobně seznámí s klíčovými instituty, jako jsou konkurs, reorganizace, oddlužení a preventivní restrukturalizace, přičemž výuka reflektuje nejen aktuální legislativní vývoj v České republice, ale i evropský a mezinárodní právní rámec.
Absolvování LL.M. kurzu bude Českou advokátní komorou uznáno jako absolvování povinně volitelných seminářů pro advokátní koncipienty, nebo budou přiznány kredity pro advokáty účastnící se projektu Dalšího vzdělávání advokátů.
Výuka bude probíhat v kombinované podobě po dobu 3 semestrů. Vedle domácí přípravy a zpracování zadaných úkolů proběhnou v každém z prvních dvou semestrů 4 dvoudenní výukové bloky (dle předem zveřejněného výukového harmonogramu v režimu pátek a sobota). Každému předmětu bude věnováno v rozsahu 6 až 12 hodin prezenční výuky doplněných o zadanou domácí přípravu.
Za účast v kurzech je předepsáno získat celkem 60 kreditů (4, 6 nebo 8 kreditů za každý kurz). Předměty jsou hodnoceny na základě průběžně zpracovávaných úkolů a závěrečné studijní povinnosti (zkouška, popř. esej).
Poslední, třetí semestr je vyhrazen pro absolvování metodologického semináře (10 kreditů), a pro zpracování závěrečné LL.M. práce a následnou obhajobu. Její rozsah je stanoven na minimálně 40 stran vlastního textu. Obhajoba závěrečné LL.M. práce je spojena se závěrečnou zkouškou a probíhá před komisí na konci třetího semestru (celkem 20 kreditů).
Účastníkům programu LL.M., kteří splní všechny předepsané náležitosti (tj. v součtu získají alespoň 90 kreditů za kurzy a povinnosti spojené se závěrečnou LL.M. prací), bude Univerzitou Karlovou udělen mezinárodně uznávaný titul LL.M. podle § 60 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách.
Povinné předměty programu LL.M. v 1. semestru:
1. Základy insolvenčního práva (8 kreditů)
2. Závazkověprávní poměry dlužníka (6 kreditů)
3. Úpadek obchodních korporací a obdobných podnikatelských struktur (6 kreditů)
4. Účetní a fiskální aspekty insolvence (6 kreditů)
Povinně volitelné předměty programu LL.M. v 1. semestru (uchazeč volí alespoň 1):
1. Úpadek zaměstnavatele a jeho pracovněprávní dopady (4 kredity)
2. Aplikovaná insolvence: Případová studie (4 kredity)
Povinné předměty programu LL.M. ve 2. semestru:
1. Likvidace: Konkurs (6 kreditů)
2. Sanace I: Preventivní reorganizace, Reorganizace (6 kreditů)
3. Sanace II: Oddlužení (6 kreditů)
4. European Insolvency Law (8 kreditů)
Povinně volitelné předměty programu LL.M. ve 2. semestru (uchazeč volí alespoň 1):
1. Ekonomická analýza insolvenčních řízení (4 kredity)
2. Úpadkové trestné činy (4 kredity)
Otevírán v akad. roce: 2025/2026
Zahájení: zimní semestr
Délka programu (v semestrech/krátkodobý): 3 semestry
Kurzovné za program LL.M. jako celek (celkem 3 semestry programu) je stanoveno na 159 500 Kč, tato částka je rozdělena do dvou plateb.
Vedle poplatku za kurz LL.M. uvedeného výše je stanoven poplatek za podání přihlášky ve výši 1 000 Kč za účelem pokrytí nákladů spojených s přijímacím řízením.
Standardní doba pro splnění všech předepsaných povinností v programu LL.M. (absolvování předmětů a povinností spojených se závěrečnou LL.M. prací) jsou 3 semestry.
V případě prodloužení studia o čtvrtý semestr nebo pátý semestr bude stanoven poplatek ve výši 20 000 Kč za čtvrtý a ve výši 40 000 Kč za pátý semestr. Nesplněním předepsaných povinností v uvedené lhůtě zaniká účast v programu LL.M. automaticky bez nároku na vrácení uhrazeného kurzovného. Dříve uhrazené kurzovné se nevrací ani v případě odstoupení z programu LL.M. z důvodů na straně účastníka a dále též v případě neuhrazení zbývajících částí kurzovného v předepsaných lhůtách (blíže viz sekce Kurzovné). Výjimky z těchto pravidel může ve zvlášť odůvodněných případech povolit v předstihu před jejich naplněním na základě písemné žádosti účastníka děkan fakulty, popř. jím pověřený proděkan.
Ukončení účasti v programu je dále bez nároku na vrácení dříve uhrazeného kurzovného vyhrazeno v případech prokázaného plagiátorství u účastníkem odevzdaných esejí, dalších písemných studijních povinností a závěrečné LL.M. práce. Identicky to platí při pokusech o jiné podvody při skládání studijních povinností.
I. Bakalářský či magisterský vysokoškolský titul (popř. jejich ekvivalent ze zahraniční vysoké školy). Ověřenou kopii diplomu je nutné doložit do 30. 9., jinak se tato podmínka považuje za nesplněnou.
II. Životopis;
III. Motivační dopis v rozsahu cca. 1-2 strany textu;
IV. Uhrazení poplatku za podání přihlášky.
V případě přijetí bude uchazeči současně podána nabídka uzavření Smlouvy o vzdělávání v mezinárodně uznávaném kurzu LL.M. za podmínek blíže specifikovaných.
Přijetí do programu LL.M. je podmínečné do zaplacení kurzovného v plné výši dle podmínek stanovených ve Smlouvě o vzdělávání v mezinárodně uznávaném kurzu LL.M.
Právnická fakulta , nám. Curieových 7, Praha 1
Kontaktní osoba: Mgr. Kateřina Svítilová
E-mail: llmcz@prf.cuni.cz
Telefon: +420 221 005 511
Sylabus:
Předměty vyučované v rámci programu LL.M., počet vyučovacích hodin
Předměty programu LL.M. jsou rozděleny do dvou kategorií podle jejich významu a přínosu pro celkovou koncepci programu. Hlavní členění zahrnuje povinné předměty, které tvoří základní součást programu LL.M. a jejichž absolvování je nezbytné pro všechny účastníky, a povinně volitelné předměty, které si účastníci mohou vybírat podle svých specifických zájmů a profesní orientace, přičemž musí splnit stanovený počet kreditů v této kategorii předmětů.
Povinné předměty programu LL.M. v 1. semestru:
Základy insolvenčního práva (8 kreditů)
Závazkověprávní poměry dlužníka (6 kreditů)
Úpadek obchodních korporací a obdobných podnikatelských struktur (6 kreditů)
Účetní a fiskální aspekty insolvence (6 kreditů)
Povinně volitelné předměty programu LL.M. v 1. semestru (uchazeč volí alespoň 1):
Úpadek zaměstnavatele a jeho pracovněprávní dopady (4 kredity)
Aplikovaná insolvence: Případová studie (4 kredity)
Povinné předměty programu LL.M. ve 2. semestru:
Likvidace: Konkurs (6 kreditů)
Sanace I: Preventivní reorganizace, Reorganizace (6 kreditů)
Sanace II: Oddlužení (6 kreditů)
European Insolvency Law (8 kreditů)
Povinně volitelné předměty programu LL.M. ve 2. semestru (uchazeč volí alespoň 1):
Ekonomická analýza insolvenčních řízení (4 kredity)
Úpadkové trestné činy (4 kredity)
Podrobný rámcový obsah a rozsah výuky:
A/ Povinné předměty programu LL.M. v 1. semestru:
1) Základy insolvenčního práva
garant předmětu: doc. JUDr. Miroslav Sedláček, Ph.D., LL.M.
počet vyučovaných hodin: 8 x 90 minut
počet kreditů: 8
sylabus: Předmět Základy insolvenčního práva poskytuje studentům systematický a ucelený výklad obecné části insolvenčního práva, včetně jeho teoretických východisek, základních principů a praktické aplikace. Zaměřuje se na definici úpadku, jeho příčiny a způsoby řešení, přičemž klade důraz na právní nástroje ochrany věřitelů i dlužníků v rámci insolvenčního řízení.Studenti získají podrobný přehled o systematice insolvenčního zákona, postavení a pravomocích procesních subjektů, jakož i o klíčových institutech, mezi něž patří zahájení insolvenčního řízení, uplatňování pohledávek, správa a zpeněžení majetkové podstaty či neplatnost a neúčinnost právních úkonů. Důraz bude kladen na interpretaci a aplikaci obecných principů insolvenčního práva s ohledem na aktuální judikaturu a legislativní vývoj.Kurz propojuje teoretické poznatky s praxí a rozvíjí analytické dovednosti studentů, čímž jim umožňuje orientaci v problematice úpadkového práva. Cílem předmětu je vybavit studenty hlubokým porozuměním insolvenčního práva a schopností jeho efektivní aplikace při řešení právních otázek v insolvenční praxi.
2) Závazkověprávní poměry dlužníka – závazky ze smluv
garant předmětu: prof. JUDr. PhDr. David Elischer, Ph.D.
počet vyučovaných hodin: 6 x 90 minut
počet kreditů: 6
sylabus: Po absolvování předmětu Závazkové poměry dlužníka – závazky ze smluv jsou studenti schopni aplikovat právní normy na konkrétní skutkové okolnosti v rámci obecné části závazkového práva (smluvní závazky zejména, v menší míře i závazky deliktní) tak, aby je mohly využít v oblasti práva insolvenčního. V rámci přednášek studenti řeší konkrétní problémy spojené s jednotlivými smluvními závazky a institucemi obecné části (vznik a forma smlouvy, obsah smluvních ujednání, lichva, neúměrné zkrácení, změna okolností závazku, předsmluvní odpovědnost, všeobecné podmínky, překvapivá doložka, změna závazků, jejich zajištění a utvrzení, zánik a další). Pracují s případy, které řeší na základě občanského zákoníku, přičemž se učí nejen správně se orientovat v široké problematice závazkového práva, ale také prohlubují své znalosti o souvislostech a vazbách probíraných institutů v širším národním, popř. i evropském kontextu, včetně DCFR (Principles of European Contract Law) a PETL (Principles of European Tort Law). Předmět klade důraz na aktivní přístup studentů, samostatnou práci s právními prameny a rozvoj schopnosti kritického hodnocení právních problémů. Po absolvování kurzu studenti získají následující znalosti a dovednosti: Student zná základní instituty smluvního závazkového práva, dokáže subsumovat skutkovou situaci pod konkrétní občanskoprávní normy a aplikovat je; umí analyzovat jednotlivé argumenty a protiargumenty k danému případu a komplexně je posoudit, orientuje se v základních předpisech smluvního práva.
3) Úpadek obchodních korporací a obdobných podnikatelských struktur
garant předmětu: doc. JUDr. Bohumil Havel, Ph.D.
počet vyučovaných hodin: 6 x 90 minut
počet kreditů: 6
sylabus: Předmět Úpadek obchodních korporací a obdobných podnikatelských struktur se zaměřuje na právní úpravu úpadku obchodních korporací a dalších podnikatelských subjektů v českém právním řádu. Studenti se seznámí s pojmem úpadku, jeho právními důsledky a povinnostmi podnikatelů spojenými s hrozícím úpadkem. Důraz bude kladen na zákonnou povinnost statutárních orgánů úpadku předcházet, resp. ho odvracet, jakož i na jejich povinnost podat insolvenční návrh při naplnění znaků úpadku, na odpovědnost za jeho nepodání a případné sankce. Zkoumány budou i otázky využití mezery v krytí, využitelnost a rizika standstill či lock-up dohod, jakož i rámce preventivní restrukturalizace. Předmět se bude věnovat i různým způsobům řešení úpadku obchodních korporací (konkurs, reorganizace) a jejich právním důsledkům. Součástí bude také analýza aktuální judikatury a praktických dopadů insolvenčního práva na podnikatelskou sféru.
4) Účetní a fiskální aspekty insolvence
garant předmětu: Ing. Michal Kuděj, Ph.D.
počet vyučovaných hodin: 6 x 90 minut
počet kreditů: 6
sylabus: Předmět Účetní a fiskální aspekty insolvence se zaměřuje na účetní, ekonomické a finanční aspekty insolvence. Studenti se seznámí s účetnictvím jako informačním systémem poskytujícím informace o finanční situaci dlužníka a způsobem, jak pomocí účetnictví tyto informace vznikají, jak se jednotlivé operace propisují do účetnictví a jak na jeho základě vznikají finanční výkazy jako obraz o finančním stavu dlužníka. Důraz bude kladen na projevy úpadku jak v podobě platební neschopnosti, tak v podobě předlužení a informace pro identifikaci stavu faktického úpadku. Studentům budou představeny rovněž limity, které jsou dány zejména oceňováním v účetnictví. Předmět se bude dále věnovat účetním závěrkám sestavovaným v rámci insolvenčního řízení a jejich významu. Další částí předmětu pak bude odraz operací typických pro insolvenční řízení v účetnictví, zejména reorganizačních opatření (odpuštění části závazků, kapitalizace části závazků apod.) a jejich dopad na finanční situaci dlužníka. Studenti se dále seznámí s daňovými aspekty insolvence, a to jak v oblasti daně z příjmů, tak v oblasti daně z přidané hodnoty. Daňové aspekty budou reflektovány jak na straně dlužníka, tak na straně věřitelů. V rámci předmětu budou také vysvětleny rozpočtové a další makroekonomické dopady insolvence. Součástí předmětu budou případové studie a příklady z praxe, studenti budou moci pomocí případových studií např. identifikovat úpadkové charakteristiky, okamžik vzniku faktického úpadku apod.
B/ Povinně volitelné předměty programu LL.M. v 1. semestru:
1) Úpadek zaměstnavatele a jeho pracovněprávní dopady
garant předmětu: prof. JUDr. Jan Pichrt, Ph.D.
počet vyučovaných hodin: 4 x 90 minut
počet kreditů: 4
sylabus: Předmět Úpadek zaměstnavatele a jeho pracovněprávní dopady pokrývá právní a praktické aspekty úpadku zaměstnavatele z pohledu pracovního práva. Studenti získají přehled o právech a povinnostech zaměstnanců i zaměstnavatele v insolvenčním řízení, včetně problematiky nevyplacených mezd, ochrany pracovních míst a možností ukončení pracovněprávních vztahů. Důraz bude kladen na postavení zaměstnanců jako věřitelů, roli Úřadu práce, garanční systémy vyplácející dlužné mzdy a související judikaturu. Kurz se bude věnovat také strategickým aspektům řešení pracovněprávních otázek při reorganizaci a likvidaci podniků. Cílem předmětu je vybavit studenty znalostmi a dovednostmi nezbytnými pro řešení dopadů úpadku zaměstnavatele na zaměstnance a právně efektivní řízení těchto situací v praxi.
2) Aplikovaná insolvence: Případová studie
garant předmětu: JUDr. Petra Vlčková
počet vyučovaných hodin: 4 x 90 minut
počet kreditů: 4
sylabus: Předmět Aplikovaná insolvence: Případová studie bude soustředit svoji pozornost na praktickou aplikaci insolvenčního práva prostřednictvím analýzy konkrétních případů. Studenti budou pracovat s reálnými insolvenčními řízeními a modelovými situacemi, přičemž se naučí aplikovat legislativní normy a judikaturu na specifické případy. Předmět se soustředí na klíčové aspekty insolvenčního procesu, včetně způsobů řešení úpadku, postavení jednotlivých účastníků řízení a strategie maximalizace uspokojení věřitelů. Důraz bude kladen na rozhodovací procesy a efektivní vedení insolvenčních řízení. Cílem předmětu je poskytnout studentům dovednost v praktických otázkách insolvenčního práva, posílit jejich analytické dovednosti a schopnost komplexně řešit problémy související s úpadkovými situacemi.
C/ Povinné předměty programu LL.M. ve 2. semestru:
1) Likvidace: Konkurs
garant předmětu: JUDr. Luboš Dörfl, Ph.D.
počet vyučovaných hodin: 6 x 90 minut
počet kreditů: 6
sylabus: Předmět Likvidace: Konkurs poskytuje ucelený pohled na konkursní řízení jako likvidační formu řešení úpadku dlužníka. Důraz je kladen na prohlášení konkursu, jeho účinky, postavení a pravomoci insolvenčního správce, způsoby zpeněžení majetkové podstaty a následný rozvrh výtěžku mezi věřitele a zrušení konkursu. Studenti budou analyzovat klíčové právní instituty konkursního řízení, včetně specifik nepatrného konkursu.Kurz se zaměří na praktické aspekty konkursního řízení, přičemž bude zohledněna role jednotlivých procesních subjektů i ekonomické dopady konkursu. Nedílnou součástí výuky bude rozbor aktuální judikatury, která formuje aplikační praxi insolvenčního práva.Cílem předmětu je poskytnout studentům hluboké porozumění konkursnímu řízení, rozvíjet schopnost aplikace právních předpisů na konkrétní případy a připravit je na efektivní řešení situací spojených s likvidací majetku dlužníka. Důraz bude kladen na systematický výklad problematiky konkursu v právním i ekonomickém kontextu.
2) Sanace I: Preventivní reorganizace, Reorganizace
garant předmětu: JUDr. Ondřej Zezulka, Ph.D.
počet vyučovaných hodin: 6 x 90 minut
počet kreditů: 6
sylabus: Předmět Sanace I: Preventivní reorganizace, Reorganizace nabízí ucelený pohled na sanační způsoby řešení úpadku dlužníka, jejichž cílem je zachování jeho podnikatelské činnosti a zajištění lepšího uspokojení věřitelů než v případě konkursu. Studenti se seznámí s restrukturalizačními opatřeními, jejich legislativním zakotvením a praktickými podmínkami aplikace v rámci insolvenčního práva.Důraz bude kladen na právní a ekonomické aspekty reorganizace, přípravu a obsah reorganizačního plánu, proces jeho schvalování a implementace, jakož i na postavení věřitelů a dlužníka v řízení. Studenti budou analyzovat rozdíly mezi restrukturalizací a soudní reorganizací, mechanismy jejich využití a podmínky úspěšného naplnění sanace dlužníka. Kurz se zaměří také na související evropskou legislativu a trendy v oblasti restrukturalizace podniků, včetně implementace směrnice o restrukturalizaci a insolvenci (č. 2019/1023 ze dne 20. června 2019).Cílem předmětu je rozvíjet schopnost studentů orientovat se v problematice sanačních procesů, jejich právních i ekonomických dopadů, analyzovat možnosti prevence úpadku a efektivně aplikovat restrukturalizační opatření v praxi.
3) Sanace II: Oddlužení
garant předmětu: JUDr. František Kučera
počet vyučovaných hodin: 6 x 90 minut
počet kreditů: 6
sylabus: Předmět Sanace II: Oddlužení se zaměřuje na problematiku oddluženíjako jednoho ze sanačních způsobů řešení úpadku fyzických osob a právnických osob, které podle zákona nejsou považovány za podnikatele a současně nemají dluhy z podnikání. Studenti se seznámí s právními podmínkami a procesem povolení a schválení oddlužení dle insolvenčního zákona, včetně jednotlivých forem oddlužení, jejich předpokladů a důsledků pro dlužníka i věřitele. Důraz bude kladen na ekonomické i sociální aspekty oddlužení, včetně otázek udržitelnosti splátkového kalendáře, zpeněžení majetkové podstaty a dopadů na finanční stabilitu dlužníka. Studenti budou analyzovat kritéria přístupu k oddlužení, rozhodovací praxi soudů a ochranu věřitelských práv. Kurz se zaměří také na legislativní změny v oblasti oddlužení, evropské standardy a doporučení v oblasti řešení předlužení fyzických osob. Cílem je poskytnout studentům porozumění procesu oddlužení, jeho právní úpravy a praktické aplikaci. Studenti si osvojí dovednosti potřebné pro poradenství v oblasti osobního bankrotu a efektivní řešení finanční tísně dlužníků.
4) European Insolvency Law (výuka v anglickém jazyce)
garant předmětu: Prof. Dr. Reinhard Bork
počet vyučovaných hodin: 8 x 90 minut
počet kreditů: 8
sylabus: This course deals with the cross-border aspects of insolvency proceedings. The focus is on the provisions of the European Insolvency Regulation, but for a better understanding, the comparable rules of the UNCITRAL Model Law on Cross-Border Insolvency are always consulted. The presentation is based on practical cases. In particular, the case law of the CJEU is explained in detail. The course begins with an introduction to the fundamentals and principles of international insolvency law and then turns to the jurisdiction. The focus here is on the ‘centre of main interests’ concept. Another focus is on the applicable law. The basic link to the lex fori concursus is presented and the main exceptions – in particular for rights in rem, set-off, certain contracts, and transactions avoidance – are explained. The rules on domestic recognition of foreign insolvency proceedings are then discussed. The principles of cooperation and coordination are also emphasized, as are the possibilities and requirements for secondary proceedings. Finally, the position of foreign creditors in domestic proceedings and the special problems associated with corporate group insolvencies are discussed.
D/ Povinně volitelné předměty programu LL.M. ve 2. semestru:
1) Ekonomická analýza insolvenčních řízení
garant předmětu: Ing. Jaroslav Schönfeld, Ph.D.
počet vyučovaných hodin: 4 x 90 minut
počet kreditů: 4
sylabus: Předmět Ekonomická analýza insolvenčních řízení se zaměřuje na ekonomická specifika sanačních řešení úpadku obchodních korporací. Studenti se seznámí s finančními a nefinančními složkami going concern principu a s problematikou řízení cash flow korporace v krizi. Pozornost bude věnována problematice časové hodnoty peněz a oceňování v insolvenčním řízení. Zkoumány budou specifika M&A transakcí v insolvenci, ekonomická motivace jednotlivých stakeholderů a tenze mezi nimi, jakož i způsob profinancování sanačních řešení úpadku (úvěrové financování). Součástí kurzu bude také analýza vlivu existence informační asymetrie, problému zastoupení a morálního hazardu na efektivitu insolvenčního řízení.
2) Úpadkové trestné činy
garant předmětu: JUDr. Petr Dobeš, LL.M.Eur., Ph.D.
počet vyučovaných hodin: 4 x 90 minut
počet kreditů: 4
sylabus: Předmět Úpadkové trestné činy se věnuje trestněprávním aspektům souvisejícím s insolvenčním řízením a podnikatelskými neúspěchy. Studenti se seznámí s klíčovými skutkovými podstatami těchto trestných činů, mezi něž patří například pletichy v insolvenčním řízení, poškození věřitele, zvýhodnění věřitele, způsobení úpadku pletichy v insolvenčním řízení a jiné formy protiprávního jednání v oblasti hospodářské kriminality. Důraz bude kladen na aktuální judikaturu, trestněprávní odpovědnost statutárních orgánů a obranné strategie při trestním stíhání. Kurz také zahrne mezinárodní aspekty a komparativní pohled na úpravu úpadkových trestných činů. Cílem je poskytnout studentům znalosti nezbytné pro analýzu těchto deliktů a efektivní právní řešení v praxi.