Korporační, fundační a trustové právo

PřehledOrganizaceSylabus

Korporační, fundační a trustové právo

Cílem kurzu je poukázat na mezioborové vnímání podnikatelských nebo semi-podnikatelských struktur, které se jak v teorii, tak praxi mnohdy využívají společně či zástupně. Kurz slouží nejen jako platforma pro vymezení základních pojmů korporačního (vč. spolků) a fundačního práva a práva svěřenských fondů (zjednodušeně trust) a jejich vnitřních souvztažností, ale také pro ukázání praktického propojení jednotlivých nástrojů a modelů (včetně využití akcionářských dohod). Kurz navazuje na aktuální trendy tkvící v propojení korporačních a dalších struktur při podnikání, resp. při širší a pokračující správě vlastního majetku (vč. wealth planning či family transfer). Jakkoliv je i nadále významnou složkou podnikání zejména korporační právo a obchodní korporace jsou zpravidla nástrojem, kterým se k majetek tvoří a rozšiřuje, jeho další správa již využívá právní a daňové efekty fundací nebo svěřenských fondů. Pochopitelně se proto kurz nevyhne otázkám práva dědického a přeshraničních aspektů civilního práva.
 
Absolvování LL.M. kurzu bude Českou advokátní komorou uznáno jako absolvování povinně volitelných seminářů pro advokátní koncipienty, nebo budou přiznány kredity pro advokáty účastnící se projektu Dalšího vzdělávání advokátů.

Otevírán v akad. roce: 2025/2026
Zahájení: zimní semestr
Délka programu (v semestrech/krátkodobý): 3 semestry

Kurzovné za program LL.M. jako celek (celkem 3 semestry programu) je stanoveno na 159 500 Kč, tato částka je rozdělena do dvou plateb.

Vedle poplatku za kurz LL.M. uvedeného výše je stanoven poplatek za podání přihlášky ve výši 1 000 Kč za účelem pokrytí nákladů spojených s přijímacím řízením

Standardní doba pro splnění všech předepsaných povinností v programu LL.M. (absolvování předmětů a povinností spojených se závěrečnou LL.M. prací) jsou 3 semestry. V případě nesplnění předepsaných povinností v uvedené lhůtě zaniká účast v programu LL.M. automaticky bez nároku na vrácení uhrazeného kurzovného.

I. magisterský vysokoškolský titul (popř. ekvivalent ze zahraniční vysoké školy). Ověřenou kopii diplomu je nutné doložit do 30. 9., jinak se tato podmínka považuje za nesplněnou.
II. Životopis;
III. Motivační dopis v rozsahu cca. 1-2 strany textu;

V případě přijetí bude uchazeči současně podána nabídka uzavření Smlouvy o vzdělávání v mezinárodně uznávaném kurzu LL.M. za podmínek blíže specifikovaných.

Přijetí do programu LL.M. je podmínečné do zaplacení kurzovného v plné výši dle podmínek stanovených ve Smlouvě o vzdělávání v mezinárodně uznávaném kurzu LL.M.

Právnická fakulta , nám. Curieových 7, Praha 1
Kontaktní osoba: 
Mgr. Kateřina Svítilová
E-mail: llmcz@prf.cuni.cz
Telefon: 
+420 221 005 511

Předměty programu LL.M. zahrnují povinné předměty, které tvoří program LL.M. a jejichž absolvování je nezbytné pro všechny účastníky.

semestr (zimní)
Modul 1 Principy a funkce správy cizího majetku
Modul 2 Korporační právo
Modul 3 Fundační právo

semestr (letní)
Modul 4 Trustové právo
Modul 5 Autonomní nastavení správy majetku
Modul 6 Koncernové, daňově, dědické a další aspekty
semestr (zemní)
Modul 7 Závěrečná kvalifikační práce

Podrobný rámcový obsah a rozsah výuky:

A/ Povinné předměty programu LL.M. v 1. semestru:

Modul 1: Principy a funkce správy cizího majetku
Vyučující předmětu: doc. JUDr. Bohumil Havel, Ph.D., JUDr. Petr Tomášek, LL.M., PhD.

Cílem vstupního modelu je seznámit účastníky kurzu s obecnými principy pravidly správy cizího majetku, a to jak z pohledu občanského zákoníku, tak judikatury a praxe, vše tak, aby další moduly mohly na tyto znalosti navazovat. Současně se seznámí s fungováním právnických osob ve všech jejich druzích (vč. spolků), které jsou pro správu soukromého majetku využívány.

Tento modul budou současně ukazovat na možné interpretační metody a obtíže, které se při intepretaci správy cizího majetku a právnických osob používají a objevují. Vzhledem k potřebě širšího pohledu na správu majetku se rovněž seznámí s pravidly, resp. spíše standardy a návyky v oblasti wealth planning a zejména při mezigeneračních převodech a obměnách (family transfer).

Tento modul bude koncipován jako průřezový a bude proto využívat nejen poznatky české doktríny a praxe, ale rovněž využije komparační pohled a zkušenosti.

Modul 2: Korporační právo
Vyučující předmětu: JUDr. Robert Pelikán PhD., Mgr. Jan Flídr, PhD.

Obchodní korporace jsou nejčastěji využívanou formou právnické osoby pro dosažení ekonomického užitku, proto jim bude věnován jeden modul. Cílem bude seznámit účastníky kurzu nejen s normativní úpravou obchodních společností, ale také s praxí jejich konkrétních nastavení v zakladatelském právním jednání, typicky druhů podílů, struktury řízení, tag/drag along, metod určení ceny podílů apod. Pozornost bude věnována také tiché společnosti či konsorciu a společným podnikům (JV), a to i v rámci jejich propojení s obchodními korporacemi. Vzhledem k jejich frekventovanému užití bude současně pozornost zaměřena na akcionářské dohody (SHA), resp. jiné formy vedlejších ujednání mezi společníky.

Logicky budou součástí modulu rovněž výklady relevantních otázek práva cenných papírů a věcných práv a také disposicím se závodem či podíly.

Modul 3: Fundační právo
Vyučující předmětu: doc. JUDr. Bohumil Havel, Ph.D., prof. JUDr. Kateřina Ronovská PhD. (jako host)

Česká i evropská praxe stále více pozornosti věnuje využití fundačních struktur nejen při správě soukromého majetku, ale také při dobročinných nebo veřejně-prospěšných účelech. Modul se tak bude věnovat nejen vymezení fundací, resp. nadací a nadačních fondů, ale zaměří pozornost také na jejich funkci při správě majetku a jejich limity. Cílem je zřetelně poukázat na odlišení korporací a fundací tak, aby studenti uměli správně jejich využití strukturovat a aby jejich nuance neposouvali korporačním směrem. Vzhledem k jejich praktickému užívání budou zmíněny rovněž ústavy a jejich možné využití.

Podobně jako se různě strukturují obchodní korporace, i fundace mají své vnitřní (hybridní) formy, které podává zejména zahraniční zkušenost. I těmto strukturám, typicky Doppelstiftung, Stiftung & Co. KG., Stiftung GmbH, Treuhandstiftung apod. Bude věnována pozornost a bude testováno, zda a v jakém rozsahu lze tyto modely využít či vystavět podle českého práva. Logicky pak bude modul sledovat nejen české právo, ale bude čerpat rovněž z komparačně úspěšných zkušeností lichtenštejnských a švýcarských či z nové úpravy polské.

Zejména v návaznost na zkušenosti s corporate governance se modul zaměří rovněž na foundation governance a na otázky možné přenositelnosti některých korporačních standardů a pravidel do fundační sféry. V neposlední řadě se zmíní existující autonomní kodexy a jejich využití (např. Swiss Foundation Code nebo český nadační kodex – https://nadacnikodex.cz/).

Modul 4: Trustové právo

Vyučující předmětu: Doc. JUDr. Lucie Josková, PhD., LL.M., JUDr. Vlastimil Pihera, PhD. (jako host)

Přes původní kritické pohledy je dnes v české praxi svěřenský fond intenzivně využíván, nicméně obsahuje řadu otázek, které je třeba postupně interpretovat. Modul se proto zaměří nejen na pozitivní úpravu svěřenských fondů, ale také na jejich využití v rámci správy majetku, zajištění nebo např. v preventivní restrukturalizaci a zvažovat se bude také jejich obdoba s přidruženými fondy nadace. V rámci výuky bude zkoumána např. pozice svěřenského správce, práva obmyšlených, změnitelnost statutu či pozice zakladatele, vše při obou variantách vzniku svěřenských fondů, tedy mortris causa i inter vivos. Rovněž bude poukázáno na využitelnost poznatků nadačního práva, resp. jejich praxe pro formulace dokumentů svěřenského fondu.

Vzhledem k postupující judikatuře budou využity i její závěry a bude zmíněna rovněž komparace a případné využití zahraničních trust-like/fiducie institutů.

Modul 5: Autonomní nastavení správy majetku
Vyučující předmětu: doc. JUDr. Bohumil Havel, Ph.D.
Využití korporaci, fundací a svěřenských fondů ukazuje, že si praxe nevystačí pouze s konkrétní právní úpravou, ale že si konkrétní struktur ustaví podle svých potřeb, dotváří, pro což využívá mj. zahraničních zkušeností a zvyklostí. Modul se proto zaměří nejen na možnosti kombinace zákonem předvídaných entit, ale rovněž a zejména na povahu a funkci akcionářských dohod (SHA) či jiných autonomních ujednání společníků, ale také na roli a povahu family charters, founder´s wishlist, family mission statement apod. ve fundační a trustovém právu. Logicky nezůstanou stranou pozornosti ani rodinné firmy, jak je dnes české nebo evropské právo vnímají.

V rámci modulu proběhnou rovněž workshopy zaměřené na konkrétní praktické modely a strukturace případů, a to nejen pohledem zakladatele či obmyšlených, ale také jednotlivých profesí (advokát, notář, rodinný právník apod.). Účastnící kurzu by tak měli mít možnost získané teoretické poznatky promítnout do konkrétních životních a právních situací, vč. uvědomění si toho, že tvorba podobných struktur předpokládá nejen právní úvahy, ale také naslouchání a pochopení cílů zakladatelů a účelu jejich snahy.

Modul 6: Koncernové, daňově, dědické a další aspekty
Vyučující předmětu: JUDr. Klára Hurychová, PhD., doc. JUDr. Bohumil Havel, Ph.D.

Existence právnických osob, jejich vzájemné propojení a využití svěřenských fondů přináší řadu kolaterálních otázek, které jsou však mnohdy pro účel struktur klíčové. Modul se tak zaměří mj. na související otázky koncernového práva, uznatelnosti zahraničních uspořádání v ČR či na aspekty daňové. Podstatná část modulu bude věnována vztahu k dědickému právu, zejména pak otázkám nepominutelných dědiců, svěřenského nástupnictví či obecněji darování pro případ smrti. Účelem modulu není výuka těchto témat v celé šíři, ale jen v jejich propojeních s korporacemi, fundacemi a svěřenskými fondy.

Podobně budou zmíněny insolvenční či restrukturalizační konsekvence a česká a evropská právní regulace skutečných majitelů (UBO), která je významným činitelem při nastavování konkrétních řešení.

Modul 7: Závěrečná kvalifikační práce
Poslední semestr bude zaměřen na tvorbu závěrečných kvalifikačních prací.

  • Doba trvání: 3 semestry

  • Výuka probíhá v kombinované podobě

  • Kurzovné za program LL.M. je stanoveno na 159 500,-

  • Termín podání přihlášky: od 15. 5. do 31. 8. 2025

Máte zájem o jiný kurz?
Kontaktuje nás a připravíme pro vás kurz na klíč