KONCEPCE
Koncepce revitalizace budovy Právnické fakulty je základním východiskem celého projektu. Jejím prostřednictvím si ujasňujeme, co a proč od fakulty a její budovy potřebujeme. Navazujeme na historii – ta v případě Právnické fakulty sahá až k samému založení Univerzity Karlovy, budova fakulty je přitom jen (a zároveň už) necelých 100 let stará. Chceme zachovat její majestátnost a strohou eleganci, chceme se tu cítit dobře, chceme zázemí ke studiu a práci, které může konkurovat světovým univerzitám. Na koncepci revitalizace chceme navázat architektonickou soutěží, jejímž výsledkem bude projekt, který budeme po etapách v návaznosti na získané finanční prostředky realizovat.
V roce 2022-2023 jsme ve spolupráci se studenty architektury hledali vizi pro úpravu společných prostor.
Jak dopadl interní projekt Architektura právu si můžete prohlédnout ZDE
Ptali jsme se i studentů, vyučujících a ostatních zaměstnanců – Jakou chcete fakultu?
Výsledky ankety najdete ZDE.
PROJEKTY
Relaxační zóna
Rekonstrukce prostoru kavárny a relaxační zóny patřila mezi fakultní priority, protože prostoru pro setkávání, odpočinek nebo týmovou práci není v budově mnoho a možnost občerstvit se v příjemném prostředí si opakovaně žádali zástupci všech skupin obyvatel fakulty.
Tvorba vize a projekční část úkolu byla po vyhodnocení došlých nabídek svěřena architektonickému studiu Čtyři stěny, s.r.o., které se specializuje na návrhy interiérů a rezidenčních objektů. Záměrem autorů návrhu bylo navázat na původní architekturu co do prvků, detailů i materiálů tak, aby výsledkem byla moderně a svěže působící kavárna. Vznikl reprezentativní prostor, který nabízí různorodé využití. Jedna z částí je věnována nápaditě stupňovitě řešené „tiché“ studovně, která se dá dobře využít i pro pořádání menších akcí, je zde také čítárna s pohodlným měkkým posezením v křeslech nebo na čalouněném nábytku. Kavárnu osvěžil nový barový pult, nové kavárenské stoly a židle. Ty byly v kombinaci s čalouněným nábytkem zvoleny tak, aby se docílilo větší intimity a lepší akustiky prostoru.
Výměna radiátorů
Všichni ti, kterým bylo na fakultě v zimních měsících chladno, si můžou částečně oddechnout, neboť přes léto proběhla vytoužená výměna topných těles a termoregulačních hlavic v celém objektu. Přestože šlo o koordinačně i technicky nesmírně náročnou akci, která zčásti zasahovala ještě do konce minulého akademického roku, podařilo se (zejména díky vysokému nasazení a spolupráci oddělení výstavby a investic, provozního oddělení a dodavatelské společnosti Tempoterm, s.r.o.) vše dokončit podle harmonogramu, tedy ještě před koncem prázdnin.
Po rekonstrukci kotelny jde o další krok, který společně s plánovanou opravou oken a fasády výrazně prospěje teplotnímu komfortu v budově a který umožní zlepšení fakultního energetického hospodaření. Výměnu radiátorů zadministrovalo oddělení strategického rozvoje a akce byla financována z Programu 133 220 Rozvoj a obnova materiálně technické základny veřejných vysokých škol.
Modernizace vybraných učeben
Posluchárna č. 120
Během prázdnin 2024, a tedy bez narušení výuky, se podařilo odstranit vše, co bránilo plnohodnotnému užívání posluchárny č. 120. Šlo zejména o odstranění problému s nedostatečnou prostorovou akustikou, na niž měly zhoubný vliv staré a nefunkční akustické panely. Byly instalovány nové akustické prvky, které zhotovila společnost AVETON s.r.o., takže krom toho, že během přednášek už nebude potřeba tolik napínat uši, se vejdeme i do limitů stanovených aktuálně platnými normami ČSN.
Vyměněno bylo také osvětlení. Životnost dosavadních zářivek byla dávno za horizontem, a zářivky jako takové se navíc už úplně přestaly vyrábět. Nově instalovaná svítidla s patentovanou technologií SPECTRASOL, která dodala společnost Mozaik, spol. s r.o., představují sofistikované řešení: světlo, které poskytují, má vlastnosti blízké přirozenému slunečnímu svitu. Mají vyrovnané spektrální složení, čímž pozitivně ovlivňují cirkadiánní rytmy a nové osvětlení tak podporuje celkové zdraví, fyzickou i psychickou vitalitu a kognitivní funkce (koncentraci, pozornost, rychlost myšlení, schopnost pochopení informací, zapamatování i vybavení z paměti). Tím, že tato svítidla navíc regulují vyzařování energie konkrétních vlnových délek, snižují riziko degenerativních procesů a oči naopak regenerují.
V rámci rekonstrukčních prací bylo také důležité odstranit viditelná poškození některých prvků (např. podlahových krytin) a jiné historicky cenné prvky zachránit, a přitom podpořit jejich funkčnost. Tam, kde to bylo možné, byly odborně repasovány parkety, repasovány byly také lavice (veškeré repase, demontáže, instalace i stavební práce provedla společnost AVERS, spol. s r.o.) a dobrou zprávou – zejména pro všechny studující – je, že do lavic byly instalovány dosud velmi postrádané zásuvky. Posluchárna byla zároveň vybavena moderními AV IT technologiemi (dodala společnost Orange controls s.r.o.), konkrétně novou 4K streamovací PTY kamerou a projekční plochou.
Zásadním kritériem, které bylo nutno při všech shora uvedených zásazích mít na zřeteli, bylo hledisko památkové ochrany. Návrh interiéru v historickém objektu, který je navíc zapsanou kulturní památkou, kladl vysoké nároky na volbu prvků mobiliáře včetně výběru vhodných materiálů. Bylo tak nutné brát v úvahu nejen technické, ale zejména užitné i estetické vlastnosti.
Navzdory velmi přísným limitům, které bylo třeba respektovat,
je výsledkem rekonstrukce posluchárna, která:
• je modernizovaná a splňuje normy ČSN;
• je funkční;
• svou podobou ctí celkový charakter budovy;
• zajišťuje větší komfort jak studujícím, tak přednášejícím.
Všechny změny mohly být uskutečněny díky evropským fondům, konkrétně v rámci projektu č. CZ.02.01.01/00/22_012/0005514 s názvem Rozvoj infrastrukturního zázemí doktorských studijních programů, realizovaném v Operačním programu Jan Amos Komenský. Přípravu projektové dokumentace, harmonogramu, koordinace prací a celou technickou stránku akce řídilo ve spolupráci s tajemníkem fakulty oddělení výstavby a investic, administraci projektu mělo na starosti oddělení strategického rozvoje pod vedením proděkanky pro rozvoj fakulty.
Místnosti č. 407 a 412
Lepší podmínky pro výuku nabízí od září 2024 také dvě učebny ve 4. patře, a to místnosti č. 407 a 412. Také v nich proběhly během prázdnin stavební úpravy, byly vyměněny elektrické rozvody, opraveny omítky na stěnách i stropech, vyměněny podlahové krytiny, a i zde bylo instalováno pro-kognitivní osvětlení. V obou případech došlo k výměně mobiliáře, čímž byl vyřešen problém vzájemně nekompatibilních, stolů a židlí, a tedy nepohodlného sezení, a dále byly vyměněny a modernizovány AV IT technologie.
Také tato blesková letní akce se podařila díky synergii oddělení výstavby a investic, jež mělo na starosti přípravu projektové dokumentace a realizaci rekonstrukce po technické stránce řídilo, a oddělení strategického rozvoje, které administrovalo projekt č. CZ.02.01.01/00/22_012/0005514 s názvem Rozvoj infrastrukturního zázemí doktorských studijních programů, realizovaný v Operačním programu Jan Amos Komenský, jenž ji zafinancoval.
Fasáda a okna
Repasování a výměna oken a oprava fasády jsou dva velké a náročné projekty, které už jsou v běhu. Přípravné práce se chýlí ke konci, projektová dokumentace je hotová, financování zajištěné. V současné době hledáme formou veřejné zakázky zhotovitele, stavební realizace je naplánována na roky 2025 a 2026, celý projekt pak končí v roce 2027.
Venkovní prostory
Do budoucna chceme lépe využít i prostor před fakultou, který přímo svádí k úpravám zelených ploch i ke kultivaci posezení, kde by bylo mezi přednáškami možno vychutnat kávu a načerpat sluneční paprsky.
Obdobně přemýšlíme nad využitím prostoru dvora, který by mohl částečně uspokojit poptávku po prostoru pro oddech.
otevření relaxační zóny a úprava prostoru vybavení fakultní kavárny
započíná výměna topných těles
začíná modernizace učeben 120, 407, 412
úspěšně dokončena výměna topných těles a termoregulačních hlavic v celém objektu
dokončena modernizace
učeben č. 120, 407 a 412
začíná modernizace učeben 23 a 220
realizace projektu „fasáda a okna“