UDÁLOSTI
V úterý 8. 10. 2024 se právnická fakulta připojila k Evropskému týdnu udržitelného rozvoje formou aktivit, které se letos vztahovaly k tématům odpadů, re-use a cirkulární ekonomiky.
V atriu proběhl swap ošacení a studijních materiálů a během celého dne tu byla promítána reportáž z ReUse-CEntra Ústí nad Labem spolu se spoty s environmentální tematikou, které podle svých námětů natočili studenti a studentky ve spolupráci s oddělením komunikace. Do této aktivity se zapojil i děkan fakulty Radim Boháč coby aktivní propagátor cyklodopravy.
Odborný program, na jehož přípravě se vyjma dále zmíněných přednášejících podíleli členové Katedry práva životního prostředí Vojtěch Stejskal, Jakub Straka a Piero Orlandin, zahrnoval přednášku na téma Aktuální otázky právní úpravy oběhového hospodářství Jana Maršáka z Ministerstva životního prostředí ve spolupráci s Michalem Sobotkou, a také besedu s Karolinou Žákovskou o re-use centrech a souvisejících právních i praktických otázkách, která navazovala na již zmíněnou reportáž promítanou v bazénu.
Fakultní páternoster posloužil jako kulisa “Cirkulujícího workshopu s prvky re-use”– konceptuální instalace výtvarníka Jana Turnera. Toto dílo bylo založené na hře s normativním jazykem, umělec zároveň využil staré Sbírky zákonů, knihy, které v důsledků digitalizace předpisů v podstatě ztratily svou funkci, a které v průběhu dne díky všem, kdo se zapojili, cirkulovaly páternosterem.
Děkan fakulty Radim Boháč se setkal se zástupci společnosti Balance Club Brumlovka, a.s., Martinem Ungrem, Petrou Tyrpeklovou a Barborou Kovandovou a poděkoval jim jménem fakulty za vstřícnost a velkorysost při prodeji 39 použitých čalouněných sedáků. V souladu s univerzitní strategií udržitelných nákupů a podpory re-use tak fakulta získala za symbolickou cenu mobiliář, který svým minimalistickém designem vhodně koresponduje s prostorem atria, a navíc se podařilo navýšit kapacitu míst k sezení ve společných prostorách. Pozvání na akci přijala a programu se zúčastnila také Nikola Rusová, manažerka udržitelného rozvoje na UK.
K dispozici byly nové a opakovaně použitelné kelímky na kávu a také láhve na vodu s logem fakulta 2.0, jejichž prodej podpořil jak interní projekt revitalizace budovy, tak snahy o omezení produkce odpadu na fakultě.
Den udržitelného rozvoje organizovalo fakultní oddělení strategického rozvoje, jehož vedoucí Pavla Čerychová je zároveň koordinátorkou udržitelného rozvoje na PF UK.
Hostem fakultního Podcastu zPráva byl historik umění PhDr. Michal Patrný, který je autorem stavebně historického průzkumu budovy Právnické fakulty UK. Rozhovor s ním vedla Kateřina Balarinová a dozvíte se z něj, k čemu stavebně-historický průzkum slouží, a hlavně jaká byla geneze vzniku stavby, která je už téměř sto let kulisou a zázemím pro výuku a studium práva. Jak se k navrhování dostal Jan Kotěra? Šlo všechno hladce? Kde se tu vzal Ladislav Machoň a co pro fakultu znamenalo jeho angažmá? A proč si naší budovy cenit? Všechny tyto a další otázky PhDr. Patrný zodpověděl, a navíc se rozvyprávěl i o tom, jak to na fakultě vypadalo 17. listopadu 1939. Nenechte si to ujít.
Cílem šetření, které proběhlo v období 13. 11. 2023 – 31. 12. prostřednictvím online nástroje
Microsoft Forms, bylo získat podklad pro zadání revitalizace budovy.
Chceme revitalizaci pojmout koncepčně, proto jako jeden z podkladů zjišťujeme, jak jsou uživatelé budovy Právnické fakulty UK spokojeni se stavem fakultního zázemí. Spokojenost nás zajímala jak z hlediska užívaných prostorů, tak i jejich vybavení.
Okruhy otázek byly stanoveny pro tři skupiny osob: studující, akademičtí pracovníci
a pracovnice a technicko-hospodářští pracovníci a pracovnice. V návaznosti na specifika
těchto skupin se otázky lišily.
Vyhodnocení ankety naleznete ZDE
Sledujte náš profil @fakulta_2.0 a mějte jako první přehled o všem, co pro vás připravujeme. Zveřejňovat budeme nejen zajímavé fotky, ale i pozvánky, přehledy a mnoho dalšího!
Máme pro vás krásnou limitku kelímků na kávu jako první vlaštovku našich snah o snížení množství odpadu. Cena bude víc než příznivá a vzpomínky na fakultní chill out s přáteli si můžete s sebou nosit už navždy.
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
přijměte naše pozvání k otevření renovované fakultní kavárny a nové relaxační zóny v přízemí fakulty. Měli jsme tento krok v plánu (dokonce i v tom strategickém pro roky 2021–2025), protože chceme zajistit všem, co na fakultě působí, co nejlepší zázemí ke studiu, výuce, bádání a práci obecně. A oddych k tomuto zázemí neodmyslitelně patří.
Ke spolupráci v projektu rekonstrukce kavárny a relaxační zóny jsme z řady došlých nabídek vybrali architektonické studio Čtyři stěny, s.r.o., které se specializuje na návrhy interiérů a rezidenčních objektů. Záměrem autorek a autorů nového pojetí zmiňovaných prostor bylo navázat na původní architekturu co do prvků, detailů i materiálů, tak, aby výsledkem byla moderně a svěže působící kavárna, což se, jak doufáme, podařilo. Vznikl tu nový, reprezentativní prostor, který nabízí různorodé využití. Jedna z jeho částí je věnována nápaditě stupňovitě řešené „tiché“ studovně, je zde také čítárna s pohodlným měkkým posezením v křeslech nebo na čalouněném nábytku. Kavárnu osvěžil nový barový pult, moderní kavárenské stoly a židle. Ty byly v kombinaci s čalouněným nábytkem zvoleny tak, aby se docílilo větší intimity a lepší akustiky prostoru.
Srdečně si vás proto dovolujeme pozvat: zastavte se v úterý 20. 2. v 17 hodin v kavárně Coffee Break na šálek kávy a drobné občerstvení spojené se slavnostním otevřením relaxační zóny a kavárny v novém hávu. Při této příležitosti budou také vylosováni tři respondenti ankety “Jakou chcete fakultu?”
Prof. JUDr. Radim Boháč, Ph. D.,
děkan fakulty
JUDr. Věra Honusková, Ph.D.,
proděkanka pro rozvoj fakulty